Kommenteeri

Spordiajakirjaniku ja pressiesindaja huvidest – ausalt

Spordiajakirjanikud ja pressiesindajad – armutu võitlus staadionil, kes ületab esimesena finišijoone ja saavutab parema tulemuse. Aga nagu ka spordis jõutakse ühise treeningplaani ja koostööga palju kõrgemale ja kaugemale kui üksinda pusides. Et kust ma seda tean? Olen olnud nii spordiajakirjaniku kui ka pressiesindaja rollis ja ühes või teises ametis on koostöö olnud heas mõttes vältimatu.

See, et spordiajakirjanikud ja pressiesindajad on omavahel rivaalid, on või peaks olema pelgalt müüt. Spordiajakirjanikuna töötades on pressiesindaja olnud tihtilugu minu ainsaks kontaktiks, kelle abil artikli jaoks sportlaselt kommentaar saada. Olen leidnud ennast nii mõnelgi korral olukorras, kus sportlane ei vasta oma telefonile, aga lehe trükki minemise aeg läheneb armutult. Siis piisab ühest kõnest pressiesindajale, kes läbi kolmandate isikute ikka selle kommentaari mingil viisil minuni toimetab – see on tema ülesanne ja ta aitab ajakirjanikku alati hea meelega.

Pessiesindaja roll tulebki eriti jõuliselt mängu siis, kui võistlused toimuvad välismaal ja spordiajakirjanik jälgib toimuvat kodumaal – ajavahe, halb levi, kättesaamatus. Sellisel juhul saadab pressiesindaja teateid, värskeid pilte ja võimalusel ka videointervjuusid, mis on kõlbulikud kasutamiseks ka televisioonis. Seega on kasutegur kahepoolne – ajakirjanik saab vajaliku informatsiooni ja pressiesindaja kajastuse.

Veebiajakirjanikud ei tohiks karta pressiteateid, sest keegi on näinud vaeva, et seda koostada ja on sellega ajakirjaniku töö võimalikult lihtsaks teinud. Veebis loeb ju iga sekund ja seega on hästi koostatud pressiteade valves olevale ajakirjanikule kohati lausa päästerõngaks – tean seda omast käest! Spordiajakirjanikul on alati õigus pressiteate sisu toimetada, kuid kõige tähtsam tuum on talle välja toodud. Lisaküsimuste tekkimisel on spordiajakirjanikul ka alati võimalus helistada nii pressiesindajale kui ka sportlasele. Avaldatud pressiteade on pressiesindajale aga märgiks, et tema tööd on märgatud ja see lisab motivatsiooni ja ka austust erinevate väljaannete suhtes.

Seega on olulisel kohal usaldus – ajakirjanik peab teadma, et pressiesindajale saab loota ja vajadusel saab temalt ka abi küsida. Kui vastastikune usaldus töötab, pakub pressiesindaja ajakirjanikele ka huvitavaid teemasid, millest pikemalt kirjutada. Pressiesindaja juba teab, mis tema ala juures toimub ja oskab uudisväärtuslikke kilde ka ajakirjanikele jagada. Seega tuleb omavahel lihtsalt suhelda ja suhelda igasuguste eelarvamusteta ja kõrvale tuleks jätta liiatigi tavapärane arvamus, et pressiesindaja tahab alati midagi pähe määrida. On igapäevane, et kui spordiajakirjaniku telefon heliseb ja ekraanilt vaatab vastu pressiesindaja telefoninumber, siis on esimene mõte: “jälle hakatakse midagi pähe määrima!” Üldjuhul on kõne eesmärgiks aga arutleda, kuidas koostööd teha ja näiteks suurvõistluste ajal operatiivselt tegutseda. Kokkuvõttes ei ole ajakirjanik aga kõnet vastu võttes millekski kohustatud, samas koostööd tehes võib sündida aga midagi suuremat kui pelgalt statistikat täis uudisnupuke.

Artikli autor on A-tiimi konsultant Laura Kalam, kes omab väärtuslikku kogemust nii spordiajakirjaniku kui ka pressiesindajana. Tänases blogiartiklis avab Laura kaarte just igipõlise “pressiesindaja vs ajakirjanik” mängulaua osas.

Kui tahad antud teemal Lauraga lähemalt arutleda, siis kirjuta laura@atiim.ee. 

Laura on lõpetanud Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni eriala. Kevadel kaitseb ta ajakirjanduse erialal ka magistritööd. Oma erialast teed alustas Laura Eesti Televisiooni sporditoimetuses – kolmel hooajal oli ta saate “TV 10 olümpiastarti” kaassaatejuhiks. Lisaks tegi ta AK spordiuudistele uudislugusid. Praktikal on Laura käinud aga ka Sakala ja Postimehe sporditoimetustes. Hetkel võib tema kirjutisi leida aga ajakirjast Sport ja Sportland Magazine’ist. A-tiimis on Laura kokku puutunud spordivõistluste kommunikatsiooniga – eelkõige on ta kajastanud ujujate tegemisi, kuid õige pisut on ta kätt proovinud ka laskesuusatajatega.

Lisa kommentaar

Email again: